Shihtzakowe życie

Strona główna » ogólnie o rasie » Podstawy opieki nad shih-tzu

Podstawy opieki nad shih-tzu

Blogs I Follow

1. Pielęgnacja shih-tzu

Kąpiel i czesanie

Shih-tzu trzeba kąpać w zależności od potrzeb raz w miesiącu, a nawet raz w tygodniu. Konieczne będzie także codzienne przeczesanie psa szczotką lub grzebieniem, aby zapobiec kołtunieniu się okrywy włosowej. PAMIĘTAJ: Szczenię należy przyzwyczajać do codziennej pielęgnacji już od pierwszych jego chwil w domu. Sesje czesania powinny być możliwie krótkie i delikatne, by psiak się nie zniechęcił i nie zaczął protestować. Wskazane jest nagrodzenie go na koniec drobnym przysmakiem lub pieszczotą, by kojarzył te czynności z przyjemnością. Dobrze jest zadbać przy tym o stały rytm dnia, o to, by pielęgnacja odbywała się w jednym stałym miejscu i codziennie o tej samej porze.
Shih-tzu, które nie zostały w młodym wieku przyuczone do akceptowania wykonywanych przy nich zabiegów, mogą wyrosnąć psy, które będzie trzeba gonić ze szczotką wokół stołu. 😉
Shihtzaki mają sierść o strukturze włosa. Oznacza to, że nie linieją sezonowo. Podobnie jak ludzkie włosy, szata shih-tzu musi być zadbana, inaczej może to prowadzić do dyskomfortu, a nawet chorób skórnych.
Szczególną uwagę zwrócić należy na włosy wokół oczu psa. Jeśli zostawisz mu długie włosy, będziesz wiązać włosy wokół oczu w górę, w charakterystyczny kucyk. To pomoże utrzymać włosy z dala od oczu i ochroni je przed zabrudzeniem pożywieniem lub zmoczeniem wodą.

Przycinanie szaty

Ponieważ shih-tzu nie zrzucają sierści wraz ze zmieniającymi się porami roku, ich włosy wciąż rosną. Wiele osób opowiada się za krótszymi fryzurami, głównie z uwagi na wygodę. Opiekunowie, którzy nie wystawiają swoich shihtzaków (co wymaga długiej wystawowej szaty), rozważają krótkie cięcia „na szczeniaczka” czy „na niedźwiadka”, które nie wymagają tak czasochłonnej pielęgnacji.
Podkreślić należy, jak ważne są okolice oczu psa, które powinny pozostawać czyste i suche. Należy także kontrolować regularnie stan uszu, sprawdzając, czy włosy nie wrastają w przewody słuchowe.

Wizyty u groomera

Jeśli nie podejmujemy się samodzielnego strzyżenia, shih-tzu wymagać będą wizyt u groomera w tym celu co ok. 6-8 tygodni. Mniej więcej co miesiąc powinny mieć skracane pazurki. Może się także okazać, że wymagać będą pomocy groomera czy weterynarza przy opróżnianiu gruczołów okołoodbytowych.

2. Trening z shih-tzu

Socjalizacja

Szczenię powinno spotykać inne psy na bardzo wczesnym etapie jego życia. Rozwiązanie to pozwala psu na nauczenie się zachowań społecznych (zabawa, odczytywanie sygnałów uspokajających, umiejętność ‚poddania się’), a także pozwala mu doświadczyć życia poza domem.
Należy zabrać psa do miasta od czasu do czasu tak, aby nie bał się samochodów, światła, dźwięków i innych ludzi; oswajać go z domowymi urządzeniami, z widokiem deskorolek i rowerów. Im więcej szczenięta widzą i im więcej mają okazji do interakcji oraz różnych doświadczeń życiowych, tym bardziej komfortowo powinny się czuć.

Podstawy posłuszeństwa (obedience)

Shih-tzu mogą mieć tendencje do bycia upartymi i postawy typu co ja z tego będę mieć, co sprawia, że ich szkolenie staje się nieco trudniejsze. Nie są jednak pozbawione inteligencji! Będziecie zaskoczeni tym, jak dobrą mają pamięć — i ile słów są w stanie zrozumieć. Kluczem są: konsekwencja w szkoleniu i spójność w komunikacji. Jeśli shihtzak złapie Was na braku zdecydowania czy konsekwencji, dobrze to zapamięta. 😉 Dobra wiadomość — te psiaki są przekupne i zazwyczaj łase na przekąski; niewielki smakołyk jest w stanie zdziałać cuda.

Trening czystości i przetrwanie ząbkowania

Shih-tzu uchodzą za trudne w treningu czystości i wielu ich opiekunów skarży się, że albo nauka załatwiania potrzeb poza domem trwa u nich zbyt długo, albo (w skrajnych przypadkach) nigdy nie udaje się wyeliminować ‚niespodzianek’ w domu. Ponownie, kluczem jest konsekwencja i udawanie się na spacer tak często, jak pies tego potrzebuje (maksymalny odstęp z reguły powinien wynosić tyle godzin, ile pies ma miesięcy — z tolerancją jednej dodatkowej godziny). PAMIĘTAJ: Nigdy nie należy karcić psa za incydent w domu. To najczęstszy błąd, który opóźnia naukę i może nawet zniweczyć jej wcześniejsze efekty. Pies nie zrozumie, za co został ukarany. Będzie jedynie wiedział, że miało to związek z czynnością wypróżniania się… więc będzie starał się nie robić tego przy nas (także na spacerach), będzie chował się po kątach, licząc, że nie zauważymy. Efekty przynosi postępowanie odwrotne — nagradzanie psa, kiedy tylko uda mu się załatwić potrzebę na spacerze.
Shihtzaki mają tendencję do gryzienia we wczesnych latach życia, ale przy odpowiednim treningu można utemperować ten nawyk. PAMIĘTAJ: Twój shih-tzu będzie gryzł i żuł w okresie ząbkowania. To zupełnie normalne. Zapewnij mu odpowiednie gryzaki i chwal za zajmowanie się tymi przedmiotami, których gryzienie w pełni aprobujesz.

3. Dbanie o zdrowie shih-tzu

Zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu

Shihtzaki są małymi psami, ale nadal potrzebują miejsca, aby rozprostować nogi i się pobawić. Rasa ta uwielbia wszelkie zabawy, więc warto kupić (lub samodzielnie wykonać) kilka zabawek do wykorzystania w domu i podczas spacerów, a także od czasu do czasu  zorganizować dłuższy wypad np. do psiego parku.
Mimo delikatnego wyglądu shih-tzu to wytrzymałe psy i nie przeszkadza im dłuższy spacer w plenerze, o ile dzień nie jest szczególnie upalny. PAMIĘTAJ: Jeśli pies szaleje w domu, nieustannie zaczepia do zabawy, może to oznaczać, że potrzebuje więcej ruchu. Ćwiczenia nie tylko rozwijają ciało psa, ale mogą także angażować jego umysł, zwłaszcza jeśli połączymy je z nauką i ćwiczeniem komend lub wykorzystaniem zabawek ‚mentalnych’.

Odpowiednia dieta

Niektóre shihtzaki cierpią na alergie, nietolerancje pokarmowe lub wrażliwość żołądka. Niezależnie od sposobu żywienia, jaki wybierzesz (sucha karma, karma mokra, BARF, pożywienie gotowane lub dieta mieszana), jeśli zauważysz niepokojące objawy (np. nadmierne drapanie się, lizanie łap, wysypki, biegunki itp.), postaraj się ustalić, co w pożywieniu mogło je wywołać — i wyeliminować ten składnik. Jeśli nadal masz problemy, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który zaleci odpowiedni sposób postępowania.

Opieka weterynaryjna

Twoim celem powinno być, by Twój shih-tzu był szczęśliwy i zdrowy, a lekarz weterynarii jest Twoim pomocnikiem w tym dziele. Musisz upewnić się, że potrzeby psa w zakresie opieki zdrowotnej są realizowane na bieżąco. Ważne procedury weterynaryjne obejmują między innymi: szczepienia, kontrolę wewnętrznych i zewnętrznych pasożytów, przeglądy dentystyczne, sterylizację / kastrację oraz chipowanie. Każdy dorosły pies powinien co najmniej raz do roku odwiedzić weterynarza dla rutynowej kontroli stanu zdrowia i szczepienia przeciwko wściekliźnie.

 Znajomość chorób typowych dla rasy

Shih-tzu uchodzą za dość zdrową i długowieczną rasę, mogącą dożywać 20 lat. Niemniej, nie są w 100% wolne od przypadłości. Typowe problemy zdrowotne u shih-tzu obejmują: dysplazję stawu biodrowego, chorobę von Willebranda, autoimmunologiczną hemolityczną niedokrwistość. Psy tej rasy są podatne na choroby oczu, takie jak progresywny zanik siatkówki (PRA). Charakteryzuje się on obustronnym zwyrodnieniem siatkówki, w zasadzie postępującą utratą wzroku, zakończoną ślepotą.
Shih-tzu są również podatne na problemy z kręgosłupem. Ryzyko dyskopatii zminimalizujemy, nie pozwalając psu na częste skoki z wysokości i utrzymując pod kontrolą jego masę ciała. Jeśli pies zdradza objawy bólowe, należy zabrać go do weterynarza.

Dbanie o stan zębów i dziąseł

Shih Tzu może mieć problemy z zębami , w tym z brakiem zębów lub wadami zgryzu. Szczotkowanie zębów, podawanie przysmaków dentystycznych i różnorodnych gryzaków, jak również niektórych rodzajów suchej karmy, pomagają zniwelować  ich objawy. Podobnie jak ludzie, psy także mogą mieć zapalenia dziąseł czy kamień nazębny, co prowadzi do zakażeń lub utraty zębów. W najgorszych przypadkach mogą stracić zdolność do jedzenia z powodu infekcji jamy ustnej.

Dbanie o inne codzienne potrzeby shih-tzu

Psu należy zapewnić stały dostęp do wody (w przypadku shih-tzu, niektórzy zalecają używanie poideł, by psy nie moczyły sobie włosów). Niezbędne jest regularne zabieranie go na spacery i kontrolowanie stanu łap i pazurów, by mógł on komfortowo się poruszać.

Zapewnienie opieki i miłości

Każdy pies potrzebuje troski i czułości. Chwal swojego shihtzaka, nagradzaj go za zachowania, które aprobujesz. Jeśli pozwolisz mu siedzieć na Twoich kolanach, gdy czytasz lub oglądasz telewizję, będzie to dla niego dowód Twojego oddania.

 


2 Komentarze

  1. Wiola pisze:

    Witaj Kochana. Czy mogłabyś polecić jakis konkretny szapon / czego używasz? Bo mam podejrzenie, że szampony „dla shih tzu” są zwykłymi szamponami i że po prostu się przepłaca. Jest któryś konkretny, godny uwagi i pieniędzy?? Pozdrawiam! Twój blog jest niesamowicie profesjonalny i znalazłam już wiele nformacji, o których nie miałam wcześniej pojęcia, więc zaczytuję się z przyjemnością! Z pewnością będę wykorzystywać przepisy (ukłony za tyle pracy!!) jak dodam mojej Pandzie gotowane do jadłospisu, na razie jedziemy na gotowcach. Chciałabym wiedzieć także czy stworzyłaś post odnośnie sterylizacji?? Chciałabym poznać Twoje mysli i zdanie na ten temat, Pozdrawiam serdecznie!

    Polubienie

  2. jako uzupełnienie podanych przez Ciebie informacji proponuję jeszcze ten artykuł poczytać: http://www.szkola-doberman.pl/aktualnosci/shih-tzu-wywiad-z-hodowca-pielegnacja-zywienie-szkolenie/

    Polubienie

Dodaj komentarz

Listopad 2015
Pon W Śr Czw Pt S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Marta's haikus for the soul

Heartfelt haikus for the soul.

Claudia Stachura

Królestwo Zdrowia

Sto smaków Aliny

O sztuce dobrego gotowania, jedzenia, czytania, oglądania i życia.

kulinarny blog samanthy

Moje najlepsze przepisy

Makabreska.com

Zapraszam Cię do mojego miejsca w wirtualnym świecie 💛 - Justyna

Kuchnia wege według Marty

Przepisy z mojej kuchennej podróży

Confessions of a wannabe Great Dane

Bright, bubbly & bonkers!

Dogs 4 Point Pleasant Park

A place where park users can get updates on park info and see the dogs who enjoy the park

Veto Dog Blog

Opowieści zwierzęcej treści

Hodowla Passion & Love FCI

KENNEL SHIH TZU, CHINESE CRESTED DOG, BORDER COLLIE

The Science Dog

By Linda P. Case

Co tak śmierdzi w Oświęcimiu? Padlina z Farmutilu, MPOŚ/SOK Oświęcim.

Cała prawda o smrodzie w Oświęcimiu. Fetor ton rozkładającej się padliny i fekaliów ogarnia miasto i okolice. FARMUTIL OŚWIĘCIM/EMPOS OŚWIĘCIM - FETOR I SMRÓD. Dowiedz się więcej o padlinie, gówniem smrodzie, korupcji i sprzedawczykach | Antyfetorman..

Vigo to go!

...czyli małe i duże podróże z psem

Galopujący major

Tyle o sobie wiemy, ile nas sprawdzono